Zmiana formy opodatkowania – kiedy warto się zdecydować na zmianę księgowości?

Zmiana formy opodatkowania – kiedy warto się zdecydować na zmianę księgowości

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim konieczność rocznego rozliczenia działalności z Urzędem Skarbowym. Czy warto w tym szczególnym momencie zdecydować się na zmianę formy opodatkowania? Decyzja na pewno nie należny do najłatwiejszych. Jak dokonać zmiany z największą korzyścią dla firmy? Dobrym rozwiązanie okazuje się skorzystanie z usług rzetelnej i doświadczanej księgowej.

Jakie są dostępne rozwiązania oraz czym się kierować dokonując wyboru formy opodatkowania?

Pierwszą rzeczą, której należy dokonać przed wyborem sposobu opodatkowania, jest podsumowanie kosztów oraz przychodów z prowadzonej działalności. Można to zrobić samodzielnie, jednak o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przekazanie tego zadania specjalistom. Najlepszą kalkulację przeprowadzi renomowane biuro rachunkowe. Końskie, Opoczno, Stąporków oraz cały powiat Konecki, mogą w dogodny sposób skorzystać z usług firmy biuro rachunkowe Końskie B. Strawczyńska, E. Waszczyk.

Specjaliści pomogą podjąć decyzję, która z dostępnych form opodatkowania będzie najlepszym rozwiązaniem.

Aktualnie dostępne formy opodatkowania:

  • opodatkowanie według skali podatkowej,
  • opodatkowanie podatkiem liniowym,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Wybór może zostać uwarunkowany m.in. przysługującymi ulgami, możliwością wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy też opłacaną składką zdrowotną. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak stosunek kosztów do przychodów w danej działalności.

Kiedy warto zdecydować się na zmianę formy opodatkowania?

Pytanie to zadaje sobie coraz więcej właścicieli firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po wprowadzeniu nowych zasad przez program Polski Ład, wielu z nich będzie zmuszona dokonać zmiany i wdrożyć nowe rozwiązania. Jedną z głównych przyczyn rezygnacji z dotychczasowej formy rozliczenia jest zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej. Zmianie uległa jej wysokość dla wybranych form opodatkowania oraz sposób odliczenia jej od podatku.

W celu ustalenia najlepszej formy opodatkowania na 2023 rok konieczna jest znajomość dokonanych oraz planowanych zmian prawnych w tym zakresie. Księgowe z biuro rachunkowe Końskie B. Strawczyńska, E. Waszczyk na bieżąco aktualizują swoją wiedzę na temat wszelkich nowych regulacji podatkowych. Umożliwia nam to idealne dopasowanie najkorzystniejszej formy opodatkowania. Prowadzimy także rozliczenia podatków PIT, CIT oraz VAT. Wszystkie usługi oferujemy w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu cieszymy się zaufaniem uznaniem Klientów od wielu lat.

Zmianę formy opodatkowania warto rozważyć zawsze, gdy wprowadzone zostają nowe regulacje i dotyczą one naszej firmy. Niestety zwykle trzeba na to czekać do rozpoczęcia nowego roku. Wyjątkiem była możliwość zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową w trakcie 2022 roku. Uzasadniana została ona niekorzystnymi dla ryczałtowców zmianami wprowadzonych przez Polski Ład.

Inną sytuacją, w której warto pomyśleć o zmianie formy opodatkowania, jest niepewna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Często zdarza się to nawet wówczas, gdy obroty handlowe pozostają na wysokim poziomie. Wybór korzystniejszego opodatkowania może okazać się idealnym rozwiązaniem optymalizującym finanse firmy.

Usługi księgowe Końskie – podatki, kadry, księgowość

Profesjonalne usługi księgowe i rozliczeniowe są gwarancją sukcesu prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie jest w przypadku wyboru formy opodatkowania. Prawo wciąż się zmienia, niektóre z informacji są już nieaktualne. Dlatego samodzielny wybór nowej formy opodatkowania może okazać się pułapką. Nowe przepisy potrafią zawierać się w dziesiątkach aktów prawnych i tysiącach stron druku. W takich warunkach bardzo ważna jest najlepsza księgowość. Wszelkie podmioty gospodarcze – zarówno małe jak i średnie mogą skorzystać z najlepszych rozwiązań księgowych świadczonych przez biuro rachunkowe B. Strawczyńska, E. Waszczyk.

Kompleksowa obsługa daje nam możliwość doboru najlepszej formy opodatkowania.

Dlatego też zapraszamy do stałej współpracy.

Telefon:

602 753 946

609 743 557

E-mail:

kontakt@biurorachunkowekonskie.pl

Adres:

ul Krakowska 45a/7
26-200 Końskie